Holandia? Oczywiście tulipany!
18

maj

Holandia? Oczywiście tulipany!

Tulipany nieodzownie kojarzą nam się z holenderskimi ogrodami. Obszarem, na którym najmocniej skoncentrowana jest hodowla tych kwiatów, jest rejon Bollenstreek nad Morzem Północnym. To tutaj znajdują się ogrody Keukenhof, czyli słynny park o powierzchni 32 hektarów, na którym znajduje się niezliczone morze przeróżnych gatunków kwiatów. Park czynny jest tylko do 20 maja, więc trzeba sobie dobrze zorganizować plan wycieczki. Na tym terenie zasadzono około siedmiu milionów cebulek, z których wyrosły piękne odmiany żonkili, hiacyntów, tulipanów i wielu innych gatunków kwiatów.

Na miejscu jest prowadzona sprzedaż, więc jeśli jakiś kwiat szczególnie nas zauroczy, można go od razu kupić. Park oprócz spacerów wśród pięknych klombów, oferuje nam także bardzo często specjalne wystawy, gdzie można oglądać oryginalne gatunki i odmiany roślin. Są one organizowane według dat kwitnięcia poszczególnych kwiatów, a w pawilonach można oglądać ciągle zmieniające się ekspozycje. Wystawa cieszą się największą popularnością jest ta poświęcona liliom, która jest otwarta od 15 do 20 maja, a jest to największa na świecie wystawa poświęcona tym kwiatom. Na powierzchni około 6 tys. metrów kw znajduje się 300 odmian tego gatunku kwiatu.

Tereny ogrodów Keukenhof były w dawnych wiekach wykorzystywane jako tereny łowieckie. Od XV wieku stały się własnością hrabiny Jakobiny Bawarskiej, która zapoczątkowała sadzenie tutaj roślin ozdobnych, ale przede wszystkim tych które można wykorzystać w kuchni. Stad wzięła się nazwa, ponieważ Keukenhof dosłownie oznacza kuchenny podwórzec. W późniejszych wiekach ogrody były coraz bardziej rozbudowywane i sadzono w nich coraz więcej roślin i kwiatów. Na początku XX wieku pojawił się tutaj także staw oraz aleja bukowa nazywana Beukenlaan. Od 1949 roku zaczęto organizować w tym miejscu wystawy kwiatowe pod gołym niebem, które do dziś przyciągają masę turystów i miłośników kwiatów. Można wśród kwiatów, krzewów i drzew podziwiać także dzieła sztuki i wernisaże artystów. Do parku można dojechać bez problemu każdym środkiem lokomocji, jednak najbardziej polecamy rower, czyli tradycyjny holenderski sposób przemieszczania się. Wycieczki zwykle zaczynają się od kawy i ciastka serwowanego w kafejce, a później rusza się na kwiatową przygodę.