Święto Kobiet – tulipany z Holandii zamiast rajstop i goździków.
6

cze

Święto Kobiet – tulipany z Holandii zamiast rajstop i goździków.

8. marca to jedyny dzień w roku, w którym niemal każdy mężczyzna podąża z bukietem kwiatów do domu. Jednym z najpopularniejszych kwiatów są tulipany, będące symbolem i zwiastunem wiosny. Bukiety tych kwiatów oszałamiają bogactwem kolorów - różne odcienie czerwieni, różu, żółtego, pomarańczowego czy fioletowego przyciągają wzrok i pozytywnie nastrajają na cały dzień.

W tym szczególnym dniu żaden inny kwiat nie cieszy się takim zachwytem jak właśnie ten jeden, pierwsze dziecię wiosny. Jest międzynarodowym symbolem Dnia Kobiet, w każdym kraju kojarzony jest z 8. marca i tym wyjątkowym świętem. W kwiaciarniach mamy spory wybór wśród różnorodnych gatunków tulipanów, w wielu kolorach i kształtach, choć największym uznaniem cieszą się tradycyjne, czerwone kwiaty o pełnych kielichach. Jednakże w równym stopniu dobrą sławą cieszy się także gatunek o ząbkowatych płatkach, nazywany Rokoko, który oczarował już niejedną damę.

Zazwyczaj co roku mamy około 10 gatunków tych kwiatów w kwiaciarniach do wyboru, ale producenci dbają o to by co roku pojawiały się jakieś nowe odmiany. Co roku nowe odmiany i kolory tulipanów, rozszerzają ofertę małych i większych kwiaciarni, przyciągając tym samym coraz większą rzeszę klientów. A co odpowiedzą panowie zapytani jakie kwiaty podarują w tym roku dla pań? Oczywiście, że tulipany odpowie niemal każdy, ponieważ stało się to już tradycją i w pełni uznaną formą okazywania szacunku i uczucia dla każdej kobiety. Co roku jednakże panowie chcą się jakoś wyróżnić i szukają nowej odmiany tulipanów, z innym kształtem płatków lub w niecodziennym kolorze, aby nie powtórzyć prezentu z ubiegłego roku. Tulipany otrzymują kobiety w różnym wieku, mamy, córki, babcie, dla każdej znajdzie się odpowiedni kolor i kształt tego kwiatu.

tulipany na święto kobiet

Kwiaty kupują mężczyźni zarówno ci starsi, jak i najmłodsi, nastolatkowie dla swoich mam i dziewczyn, aby już od najmłodszych lat uczcić ten wyjątkowy dzień. Tradycja dawania kwiatów 8. marca przekazywana jest z pokolenia na pokolenie, co bardzo cieszy w dzisiejszych czasach, kiedy wiele innych pięknych zwyczajów idzie w zapomnienie. A jak wiadomo każda pani chętnie przyjmie i ucieszy się na widok pięknych bukietów, przywołujących tęsknotę za wiosną i ciepłymi dniami.

Mężczyźni zazwyczaj kupują pojedyncze kwiaty dla koleżanek z pracy, bliższych i dalszych znajomych, jednak prawdziwe piękne bukiety są doręczane do domów, gdzie czekają najbliższe ich sercu kobiety. Po pracy szturmem zdobywają kwiaciarnię i kupują najpiękniejsze sztuki dla żony, mamy lub dziewczyny, co obserwowane jest co roku przez właścicieli kwiaciarni. Do niedawna jeszcze 8. marca był kojarzony z czasami komunistycznymi i postsowieckimi, na szczęście ten okres już przeminął i nikt już nie myśli o Dniu Kobiet jako o relikcie sowieckiej przeszłości. Oprócz tulipanów niekiedy kupowane są także inne kwiaty, lecz dużo rzadziej i są to najczęściej frezje, narcyzy lub hiacynty. Niekiedy kupowane są także wiosenne kompozycje w doniczkach, ale taki prezent można już podarować osobie o której wiadomo, że kocha rośliny domowe.

Każdy szuka w tym dniu oznak wiosny, a przecież wiadomo, że najlepszym zwiastunem wiosny są kwiaty. Inną sprawą są tutaj obroty i zarobki kwiaciarzy w tym dniu, które niekiedy podnoszą się nawet kilkakrotnie w porównaniu do innych podobnych okazji. Na popyt nie narzekają w tym czasie także producenci kwiatów, a porównując rok do roku, można śmiało powiedzieć, że z każdym rokiem zyski rosną. Na Litwie sprzedaż tulipanów zwiększa się już kilka dni wcześniej przed 8 marca, a ceny wzrastają średnio od 30% do 50%. w ostatnich latach najczęściej sprzedaje się tam gatunki tulipanów wyhodowanych w Polsce lub w Holandii. Również jakość i wygląd są trudne do powtórzenia ze względu na gorsze warunki pogodowe w porównaniu do np. Holandii, jednak nie brakuje na Litwie chętnych do prowadzenia hodowli tulipanów i z roku na rok jest ich coraz więcej, pomimo dużej konkurencji z zachodu. Podstawowa cena tulipanów wyhodowanych w litewskich szklarniach to około 1,5 Lt, a odmian mają około 5 w każdym sezonie, z których odmiany Barcelona i Strong Gold są najbardziej cenione.