Wyznania hurtownika kwiatów
9

maj

Wyznania hurtownika kwiatów

Ostatnie kilka lat to bez wątpienia okres, w którym branża kwiatowa bardzo dobrze się rozwija. Wiele hurtowni kwiatowych stara się rozwijać swoją działalność. Jednak w wielu przypadkach pojawiający się klienci nie do końca zdają sobie sprawę z tego, że kwiaty to oczywiście dość specyficzna branża i trzeba umieć do tego podejść.

Kwestią, która będzie bardzo ważna to między innymi odpowiednia współpraca miedzy hurtownikami i florystami. To podstawowa sprawa, która jak wiadomo będzie miała znaczenie również dla odbiorców indywidualnych. Rynek to tak naprawdę współpraca na linii hurtownia – florysta – klient kupujący kwiaty. Jeśli to wszystko uda się przygotować w należyty sposób będzie można mówić o zadowoleniu poszczególnych jednostek tego rynku. Warto pamiętać o tym, że kwiaty to coś innego i nie będzie można traktować ich jak handlu materiałami budowlanymi, które można sobie gromadzić w magazynach i zawsze będzie można zamówić kolejne produkty, gdy taka potrzeba będzie się pojawiać.

Jeśli chodzi o kwiaty to tak naprawdę jest to bardzo dynamiczny rynek i klienci muszą się liczyć z tym, że to co dostają od hurtowników to oferta na tą chwilę, dlatego właśnie trzeba liczyć się z tym, że ta oferta będzie się zmieniać. Nie ma tak, że hurtownik zaprezentuje swoją propozycję i będzie przez długie lata czekał na to aż klient się zdecyduje. Każdy magazyn z kwiatami szczególnie taki bardzo duży jest miejscem dynamicznym, gdzie wiele się dzieje. W momencie, gdy rano wysyła się ofertę a wieczorem przychodzi zamówienie od klienta sytuacja będzie wyglądała już zupełnie inaczej niż rano. W ciągu dnia sytuacja na magazynie oczywiście mocno się zmienia, kwiaty się sprzedają a co za tym idzie zmienia się również dostępność. Zamówienie po 10 godzinach od oferty w przypadku kwiatów to tak naprawdę abstrakcja, ponieważ na drugi dzień już będzie zupełnie inna oferta.

Kwiaty jak wiadomo są towarem bardzo delikatnym, który nie może być gromadzony w dużych ilościach i blokowany na magazynie. W przypadku produktów takich jak farby można mówić o stabilnej cenie w dłuższym okresie czasu. Jednak w rzeczywistości sytuacja wygląda zupełnie inaczej, gdy weźmie się pod uwagę kwiaty. Tutaj każdego dnia cena będzie już zupełnie inna i to musi być brane pod uwagę. Można między innymi powiedzieć, że kwiaty to natura, a natura jest nieprzewidywalna i co za tym idzie oczywiście nie można jej potraktować przedmiotowo licząc, że cena będzie cały czas taka sama.

W momencie, gdy pojawia się propozycja i zlecenie od klienta tak naprawdę sytuacja jest inna niż w tej chwili, gdy przesyłana będzie oferta. Należy również pamiętać o tym, że kwiaty się zmieniają i dużo będzie zależeć od różnorakich rodzajów kwiatów, które mają być oferowane. Ogrodnik nie jest w stanie zagwarantować nam danego produktu zawsze w takiej samej formie tak jak to będzie np. w przypadku farb, które pochodzić będą z mieszalnika.

eksport kwiatów

Najczęściej kwiaty pojawiają się u nas prosto z Holandii. Dlatego właśnie trzeba sobie jasno powiedzieć, że dopóki kwiaty nie będą w naszych rękach to nie będziemy wiedzieć co dokładnie z konkretnym transportem u nas się pojawi. Dlatego właśnie kwiaty mogą nas w wielu przypadkach mocno zaskoczyć. Kupcy właśnie mogą mieć swoje oczekiwania, ale nie zawsze mogą mieć to czego by chcieli. Należy również powiedzieć, że te zamówienia, które będą realizowane mogą ulegać zmianie. To zadaniem hurtownika jest szukanie takich możliwości, by w rękach pojawiły się zawsze dobre propozycje kwiatów. Teoretycznie będzie można zamówić każdego dnia w Holandii wszystko. Rynek zmienia się, ale największe możliwości daje nam na początku tygodnia. Z każdym dniem ta oferta kwiatów dla nas będzie się kruszyła i mniej będzie konstruktywnych propozycji przygotowywanych przez giełdy. Czasami okazuje się, że już w połowie tygodnia będzie trzeba bazować wyłącznie na tym co wcześniej się zamówiło i nie będzie już możliwości nowych zamówień. Dlatego tutaj również trzeba umieć zaproponować kupującym, florystom takie opcje, które są akurat dostępne.

Wydaje się, że osoby, które chcą coś zamówić u hurtownika powinni się decydować na jego odwiedzenie, albo też na bezpośredni kontakt w momencie, gdy to zamówienie będzie składane. To najlepszy moment, w którym będzie można konkretnie porozmawiać ze sprzedawcą o tym co jest dostępne, będzie można również omówić sobie jak ten rynek może się zmienić i czy jest szansa na jakąś nową zadowalającą dostawę. Jeśli będziemy otwarci na zmieniający się rynek to największe możliwości dla tego, by mieć kwiaty, z których uda się nam coś skomponować.

Florysta musi być również przekonany, że rynek kwiatów jest dynamiczny i nie da się go potraktować zawsze w jednoznaczny sposób. Ciekawym tematem są białe róże, które jak się okazuje wzbudzają naprawdę duże kontrowersje u wymagających klientów. Trzeba więc jasno zwrócić uwagę na to, że nie ma róży idealnie białej. Każda będzie wpadała w jakąś inną barwę. Niekiedy nawet taka sama odmiana u różnych ogrodników będzie miała zmieniający się odcień. Dlatego to wszystko należy mieć zawsze na uwadze. Trzeba sprawdzić wcześniej sklep w sieci i tam zobaczyć na zdjęciach jak dana róża wygląda. To będzie już dość istotna podpowiedź. Jednak fotografia też nie daje w 100% oddania koloru kwiatów. Musimy pamiętać, że te odcienie mogą wyglądać naprawdę różnie.

Obecnie pojawiają się wyjątkowe odcienie kwiatów takie jak niebieskie. Jednak niestety nie zawsze takie kwiaty w naturze występują, dlatego dodaje się barwnik do wody, by cel osiągnąć. Można wykorzystywać specjalne farby. Jednocześnie jednak musimy pamiętać, że to nie do końca będzie wyglądać tak jak będziemy oczekiwać. Jeśli oglądamy zdjęcia ze ślubnych dekoracji i coś wygląda naprawdę doskonale to powinniśmy zastanowić się czy przypadkiem ręka grafika przy tym nie pracowała. Jest rzeczą ogólnie wiadomą, że obecnie w wielu sytuacjach takie zdjęcia są korygowane. Oczywiście najważniejsze to mieć hurtownika, który będzie każde zamówienie traktował bardzo poważnie i postara się o sprowadzenie kwiatów doskonałych.

Jednak należy pamiętać, że są takie sytuacje, gdy nie da się takich pragnień spełnić, ponieważ rynek ma swoją specyfikę i mocno się zmienia. Trudno czasami również odpowiednio dopilnować wszystkie transporty i może się okazać, że nie wszystkie kwiaty będą takie jakich oczekiwaliśmy. z takimi sytuacjami trzeba sobie również radzić i być otwartym na to, że kwiaty to cały czas rynek, na którym istnieje duży dynamizm i naprawdę wiele się zmienia. Klient też musi być racjonalny i nie wymagać od hurtownika rzeczy, ktore w danym momencie są niemożliwe do realizowania.