Zarządzanie zapasami, czyli logistyka w kwiaciarni
26

maj

Zarządzanie zapasami, czyli logistyka w kwiaciarni

Kwiaty to tak naprawdę trudny rynek handlowy, na którym trzeba umieć działać. Mamy między innymi kwestie, które związane są ze stosunkowo krótką trwałością produktu i dlatego logistyka dla naszej działalności może być sprawą kluczową. Sukces kwiaciarni zależeć może od wielu czynników, ale między innymi od tego jak będziemy znali sprawę przechowywania kwiatów oraz sezonowości popytu.

Należy oczywiście zdawać sobie sprawę z tego, że rynek mocno się zmienia i tym samym nie da się go jednoznacznie oceniać. Są takie momenty, gdy tych kwiatów będziemy potrzebować więcej, ponieważ zainteresowanie będzie rosło, ale mamy takie momenty w ciągu roku, gdy nie powinniśmy mieć zbyt dużo kwiatów na stanie, ponieważ sprzedaż będzie niewielka i może się okazać, że wiele kwiatów niestety będzie trzeba wyrzucić.

Dobór asortymentu

Jeśli chcemy, by nasi klienci byli zadowoleni to musimy brać pod uwagę dostępność różnych produktów. Kluczowa sprawa to dobranie asortymentu w taki sposób, by trafić w gusta różnych klientów. Trzeba w jakiejś mierze znać zachowania klientów. Jeśli rynek kwiatowy nie jest nam obcy i jesteśmy na nim już dłuższy okres czasu to możemy zauważyć, kiedy kwiaty sprzedają się najlepiej i jaki okres w ciągu roku dla sprzedawców jest największą szansą na zysk. Jeśli bardziej będziemy analizować ten rynek to dodatkowo będziemy mogli także zauważyć jak wygląda sprawa dopasowania kwiatów w sprzedaży do okresu w ciągu roku. Są takie sytuacje, w których jedne kwiaty sprzedają się lepiej, a mamy takie momenty, gdy sprzedaż znacząco spada.

Kosztowne zapasy

Jeśli chcemy gromadzić zapasy kwiatów u siebie to musimy zwracać uwagę na to jak wygląda rynek i sprzedaż. Nie możemy ryzykować nadmiarem kwiatów, ponieważ bardzo szybko może się okazać, że nasze nadwyżki nie dają nam zarobku, ale musza być wyrzucane i to oczywiście duża strata. Dlatego kluczem w takiej działalności będzie umiejętność planowania i prognozowania. To sprawa kluczowa, która będzie decydować o naszych możliwościach zarobkowych bez ryzyka, że pojawią się straty.